Ushqime per dhembe te mire

Ushqime per dhembe te mire

2017, Aug 24    

Ne të gjithë duam të kemi një buzëqeshje të madhe dhe buzëqesh të mëdha fillojnë me dhëmbët tuaj. Një rutinë e mirë e higjenës së gojës është e mrekullueshme, por kjo nuk është e gjitha që mund të bëni. Ne dimë se ushqime të caktuara mund të ndikojnë në dhëmbët tona në një mënyrë të keqe, por disa ushqime mund të ndihmojnë gjithashtu të zbardhin ato - këtu janë disa për të ndihmuar me atë buzëqeshje fitues.
Çaji jeshil përmban përbërës polifenol antioksidues të bimëve që ulin pllakën dhe ndihmojnë në zvogëlimin e dëmtimit të dhëmbëve dhe sëmundjeve të gomës. Çaji mund të ndihmojë në zvogëlimin e frymës së keqe dhe shpëlarje mund të bëhen me çaj bimor të mbushur.
Qumështi dhe yogurti janë të mira për dhëmbët, sepse ato përmbajnë aciditet të ulët dhe ato janë gjithashtu të ulëta në sheqer që shkakton prishjen. Qumështi është një burim i mirë i kalciumit, përbërësi kryesor i dhëmbëve dhe kockave.
Djathi përmban agjentë natyrorë për të mbrojtur zgavrën, si dhe vitamina për të forcuar dhëmbët dhe smaltin si kalciumi dhe fosfati. Këto ndihmojnë në balancimin e pH-së në gojë, ruan dhe rindërton smaltin e dhëmbëve, prodhon pështymë dhe vret bakteret që shkaktojnë dëmtime dhe sëmundje.
Disa fruta dhe perime janë gërryese natyrore dhe të hahet ato i pastrojnë dhëmbët në mënyrë të natyrshme dhe të padëmshme. Frutat e tilla si mollët, luleshtrydhet dhe kivi përmbajnë vitaminë C - e cila mban qelizat së bashku. Nëse kjo vitaminë është lënë pas dore, qelizat e gomës mund të prishen, duke e bërë dhëmbët të butë dhe të ndjeshëm ndaj sëmundjeve. Vitamina A gjendet në pumpkins, karrota, patate të ëmbla dhe brokoli - e cila është e nevojshme për formimin e smaltit të dhëmbëve.
Perimet e crunchy si lulelakër, brokoli dhe kastravecat mund të ndihmojnë gjithashtu në pastrimin e mishit të dhëmbëve për shkak të përtypjes në rritje që nevojitet për ta prishur atë. Qepët përmbajnë komponime antibacterial sulfur - të cilat vrasin lloje të ndryshme të baktereve, sidomos kur hahet para. Selino mbron dhëmbët duke prodhuar pështymë e cila neutralizon acidin që shkakton demineralizim dhe dëmtim të dhëmbëve dhe gjithashtu masazon dhëmbët dhe mishrat
Përtypet me barishte si majdanoz, cilantro, dhe nenexhik ndihmon në zvogëlimin e aromave të shkaktuara nga një grumbullim i baktereve. Farërat reduktojnë pllakën dhe ndihmojnë në ndërtimin e smaltit të dhëmbëve dhe gjithashtu janë shumë të larta në kalcium.
Uji pastron gojën dhe prodhon pështymë që depoziton minerale thelbësore në dhëmbë dhe mban mishrat e hidratuar dhe i largon grimcat nga dhëmbët.
Kokrra të plota përmbajnë vitamina B dhe hekur, të cilat ndihmojnë në mbajtjen e mishit të shëndetshëm. Ata janë gjithashtu të lartë në fibra dhe ushqime me fibra të lartë mban rrjedhjen e pështymës, e cila ndihmon në krijimin e mbrojtjeve minerale kundër prishjes së dhëmbëve.